Audi storsatsar helt på dieselmotorer då det är det enda motoralternativet i den nya generationen av Audi S6 på den europeiska marknaden.
De tyska ingenjörerna har dock gjort allt för att maskera bilens tydliga dieselknatter i kupén genom artificiellt motorljud via bilens högtalare, allt för att signalera att S6 är en sportbil. Enligt Audi måste de göra detta eftersom katalysator och partikelfilter gör att det inte finns tillräckligt med tryck i avgaserna för att ge ett tillräckligt maffigt avgasljud.
Motorn är en V6-diesel på tre liters slagvolym som i S6 levererar 349 hk / 700 Nm, men bara mellan 2 500-3 100 r/min. Effekten har pressats fram med hjälp av både turbo och kompressor.
Dieselbrukningen är 0,65 l/mil och CO2-utsläppen ligger på höga 171 gram/km, men det är enligt den gamla förlegade NEDC-körcykeln. Det är för övrigt de enda siffror Audi avslöjar i nuläget. Motsvarande förbrukning och utsläpp för den mer svårmanipulerade WLTP-körcykeln kommer Audi presentera först i slutet på året.
Den årliga fordonsskatten är 9 928 kronor beräknat på 171 gram CO2/km enligt NEDC. Det ger ett fint tillskott till statskassan på närmare 30 000 kr under bilens första tre år. Uppenbarligen är det en allt för lågt straffavgift eftersom Audi envisas med att lansera bilen i Sverige och alltså räknar med att locka dieselkramare till bilhallarna under hösten.
Kanske ordnar det till sig efter årsskiftet då malus istället kommer beräknas på WLTP-körcykeln vilket lär öka på de redovisade utsläppen betydligt och gräva ett ännu större hål i plånboken.
https://www.expressen.se/motor/biltester/test-dieselexpressen-s6-ar-pa-gransen-till-overflodig/
Tillbaka till startsidan »