Elbilsnytt

header-banner

Inläst 2020-03-14

Ljudföroreningar stressar krabbor

Strandkrabbor som exponerades för båtljud varje dag under ett åtta veckor långt experiment var sämre på att anpassa färgen på sin sköld till sin omgivning. Dessutom reagerade krabborna långsammare, eller inte alls, vid simulerad fara vilket gör dem till ett lätt byte för rovdjur.

Outforskat område

Tidigare har forskningen fokuserat på vilken effekt buller har djur som navigerar sig med hjälp av ljudvågor, men nu visar det sig alltså att även andra djur påverkas negativt.  

Dessutom verkar det bara vara just bullret från båtar som stör krabborna. När de utsattes för havsljud av samma volym som ljudet från båtar påverkades de inte.

Stress tros vara orsak

Forskarna från University of Exeter som står bakom studien tror att stress kan vara anledningen till krabbornas beteende, då det är en energikrävande process för en krabba att byta färg på skalet.

 

Denna artikel är automatgenererad och hämtad med RSS, läs hela orginalartikeln här:

https://www.svt.se/nyheter/vetenskap/ljudfororeningar-stressar-krabbor

Tillbaka till startsidan »

 

Annons
Nollzon standing banner
Orust Engineering ZAPPI sidebanner
  • Hem
  • Elbil/El-MC/Elmoped
  • ElBuss/ElBud/ElTaxi
  • Laddinfra/Energi
  • Elbåtar/Hav
  • Avgaser/Miljö
  • Dagens Dumhet
  • Elbilsbloggar
  • Om elbilsnytt.se
  • Hem
  • Elbil/El-MC/Elmoped
  • ElBuss/ElBud/ElTaxi
  • Laddinfra/Energi
  • Elbåtar/Hav
  • Avgaser/Miljö
  • Dagens Dumhet
  • Elbilsbloggar
  • Om elbilsnytt.se

Copyright © 2023 — Elbilsnytt • All rights reserved. • Layout & Design e-advert • Logga in